Obec Soběšovice
ObecSoběšovice

Navštivte oficiální web ZŠ a MŠ Soběšovice - https://www.zssobesovice.cz

Současný učitelský sbor

• Mgr. Lucie Michálková – ředitelka, Mgr. Věra Grulichová, Mgr. Magdaléna Sobková, Mgr. Jana Krulová

Současní správní zaměstnanci

• Tereza Marková, Veronika Walaszková, Jana Dámková, Radomíra Santariusová

Stavba přehrady změnila život všech občanů Soběšovic. Také stará škola ležela na území určeném k zatopení. Již od roku 1954 se proto začalo se stavbou nové školy, v níž bylo 12. května 1957 slavnostně zahájeno vyučování. Předseda MNV Karel Dustor předal klíč řediteli školy Albínu Kubinovi a ten přestřižením pásky budovu otevřel. V měsíci srpnu se začalŠkolao s napouštěním přehrady a tak pod hladinou definitivně zmizely základy staré školy. Nová škola byla trojtřídní a učili se v ní žáci pěti ročníků, některé třídy byly spojené. I při spojeném vyučování si však učitelé našli čas, aby se svými žáky nacvičili besídky, kulturní pásma a každý rok sehráli před soběšovickým obecenstvem jedno divadelní představení. Ve školním roce 1982/83 začali do naší školy dojíždět žáci 2. ročníku z Dolních Domaslavic a tato třída se pak již nespojovala. Od roku 1987 se začalo pravidelně učit ve dvou učebnách, v každé třídě samostatný ročník. I v dnešní době žije škola rušným životem. Děti za doprovodu učitelů a někdy i rodičů navštěvují pohádková představení, koncerty, pořádají výlety, zúčastňují se výtvarných, pěveckých i recitačních soutěží. Zhotovují drobné dárky pro své maminky, babičky i starší občany obce. Sbírají starý papír, léčivé byliny, kaštany, žaludy a pomerančovou kůru. I když školáci z těch dvou ročníků rychle vyrůstají a postupují do dalších škol, na svou první školu nezapomínají a rádi se do ní vracejí, ať už v roli starších sourozenců a kamarádů zdejších žáčků nebo později jako rodičové. V roce 1995 dostala škola „nový kabát“. Budova byla zateplena, zavedeno plynové topení. Byly provedeny úpravy školní zahrady a hřiště. Ve škole se do listopadu 2005 nacházela i místní knihovna.

Školní nej

Nejvyšší celkový počet žáků ve škole byl ve školním roce 1957/58 – 71 žáků Nejméně navštěvovalo školu ve školním roce 1992/93 – 27 žáků Nejvíce žáků 1. ročníku bylo v roce 1997 – 29 žáků Nejméně docházelo do 1. třídy v roce 1975 – 4 žáci Za 40. let prošlo první třídou 511 žáků Během 39 let zde působili pouze dva ředitelé – Albín Kubina 1957/58 – 1981/82 a Eva Papalová 1982/83 – 1996

Dřívější vyučující

A.Kubina, K. Sojka, L. Chlebková, E. Bártková, V. Škutová, J. Oborný, A. Měrka, I. Kubaláková, Z. Sobková, Z. Křivá, A. Střížová, V. Pavelcová, E. Papalová, Z. Berková, L. Peřinová, I. Bednářová, V. Adámková, D. Němcová, K. Obluková, A. Štěpánková.

Dřívější správní zaměstnanci

L. Musiálková, J. Adámek, V. Polochová, L. Adámková, A. Běhounek, D. Poloch, J. Zahrajová.

Mateřská škola

• Mateřská škola byla v Soběšovicích otevřena dne 1. srpna 1961. Spolu s ní byla zřízena i školní jídelna. První učitelka a zároveň ředitelka byla Helena Piňosová.
  • Významnou úlohu tehdy sehrávali rodiče, kteří pomáhali na rozvoji školky množstvím brigádnických hodin, ať už na školním pozemku, hřišti nebo při opravě a údržbě hraček.
  • V současnosti ve školce vyučuje Mgr. Radka Pardubická a Nikol Tomisová.
  • Každý rok jsou připravovány pro děti různé akce, jako návštěvy kin a divadel, různé hry a soutěže. Také školní výlety se našim předškolákům velmi líbí. Pořádají se i ozdravné pobyty na horách, které se vždy vydařily a sedm dní bez rodičů vždy uběhly jako voda.
  • Provoz MŠ by nebyl možný bez dobré spolupráce s obecním úřadem. Po dobu trvání školy se neustále něco vylepšuje a obnovuje, a to jak ve školce, tak i ve školní jídelně.

Bývalí vyučující

H. Piňosová, E. Šimonová-Pončová, H. Petrová, Z. Wanková, A.Večeřová-Máchová, P. Švidrnochová, L.Trlíková, I. Buchtová, I. Rychtárová, M. Janečková, L. Sliwková-Guziurová, B. Holubová, L. Žitníková, p. Farková, K. Peterková, I. Racková, V. Řeháková, A. Mintělová, L. Guziurová

Bývalí správní zaměstnanci MŠ a jídelny

A. Molendová, Z. Baranová, J. Ciompová, M. Liczmanová, J. Svačinová, J. Sitková, V. Polochová, E. Ciencialová, V. Bardoňová, B. Vraníková, A. Papřoková, B. Weisserová, M. Labudová, D. Marková.

ZŠ a MŠ

Exporty do RSS

Návštěvnost:

Obecní úřad Soběšovice
Soběšovice 10

Svátek má Josef

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den invalidů

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Světový den frankofonie
  • Světový den divadla pro děti a mládež

mírné sněžení 3 °C 0 °C